Wydarzenia

   powrót

Dzieci czytają dzieciom

Takie przewodnie hasło towarzyszyło realizacji programu „Poczytaj Bratkowi” wdrożonego do naszej szkoły przez panie Danutę Bańdę i Elżbietę Oszczypałę, które wraz ze swoimi wychowankami przystąpiły do realizacji tego pilotażowego projektu.

Realizację programu rozpoczął kącik czytelniczy, w którym znalazły się różnorodne tytuły z zakresu literatury dziecięcej. Zgodnie z naczelnym hasłem, trzy dziewczynki z klasy IIIa – Ala Ziemian, Martynka Niedziałek oraz Natalka Pytlak czytały dzieciom z oddziału 0b, co wywołało u maluchów ogromne zainteresowanie, bo oto koleżanki będące często w wieku ich rodzeństwa robią coś co zwykle wykonuje pani w szkole bądź rodzice w domu. Zerówkowicze mogli podziwiać umiejętności czytelnicze swoich starszych koleżanek i przekonać się jak wspaniale jest kiedy można już poczytać samemu. To z pewnością wpłynie motywująco na chęć nauki czytania. Dopełnieniem edukacyjnym do czytanych opowiadań było obejrzenie filmu „Już jestem samodzielny”. Wszystkim działaniom przyglądał się Bratek, pluszowa maskotka, która jest przewodnikiem dzieci podczas trwania projektu.

Tego typu akcje są bardzo korzystne dla rozwoju dzieci, ponieważ tym najmłodszym pomagają w adaptacji szkolnej, zaś tym starszym, które już mają ją za sobą, uświadamiają , jak niewiele mogą zrobić dla swoich młodszych kolegów i koleżanek , przy tym rozwijając zamiłowanie do czytelnictwa zarówno u siebie jak i u nich.

Realizację programu zakończyła inspirująca dyskusja na temat obejrzanego filmu i przeczytanych opowiadań oraz wręczenie Dyplomów Mistrza Czytelnictwa uczennicom klasy IIIa. Teraz jesteśmy pewni, że biblioteka zapełni się małymi miłośnikami literatury!