Wydarzenia

   powrót

Akcja „Żonkile”

19 kwietnia 2016r. był dniem szczególnym dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Publicznych w Szewnie, ponieważ poświęcili go na oddanie hołdu młodym bojowcom żydowskim i wspólnie celebrowali 73 rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Przestępując próg placówki każdy otrzymał symbolicznego, żółtego żonkila, który przypięty do stroju wierzchniego stał się nie tylko ważnym emblematem tego dnia, ale również wyrazem empatii dla młodych ludzi decydujących się na podjęcie nierównej walki, by zachować resztę człowieczeństwa.

Następnie na lekcjach historii pani Renata Kwiatkowska zaprezentowała dzieciom fragmenty książki „Chciałam wzlecieć jak motyl” opowiadającej dzieje Hany Gofrit- Żydówki, która jako małe, kilkuletnie dziecko przez dwa lata wiodła życie w ukryciu i nie oglądała światła dziennego. Historia okazała się dla uczniów w dużej mierze wstrząsająca, tym bardziej iż nie mogli wyobrazić sobie tak długiego zatajania swojej obecności. Lektura bardzo poruszyła ich swą autentycznością, dzięki której mogli zrozumieć, jak ważna jest zbiorowa pamięć.

Kolejnym aspektem upamiętniania było obejrzenie filmu udostępnionego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pt. „Nie było żadnej nadziei…”. Treść ekranizacji stała się dla dzieci okazją nie tylko do chwili zadumy i poszukiwania odpowiedzi na ważne pytania dotyczące między innymi ludzkiego cierpienia, ale także uświadomienia im, że to my ludzie, wzajemnie je sobie zadajemy.

Dzięki tej akcji uczniowie zrozumieli, że warto czasem się zatrzymać i obejrzeć za siebie, by uzmysłowić sobie, że historia to nie nudne opowieści, ale przede wszystkim realni ludzie narażeni na przykre przeżycia wywołane swoją nacją.