Wydarzenia

   powrót

Wyjątkowe obchody Święta Niepodległości

Dzień przed tym, jak cała Polska świętowała odzyskanie niepodległości, uczniowie Szkoły Podstawowej w Szewnie przeżywali niezwykłe spotkanie z naocznymi świadkami historii – reprezentantami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, członkami Koła im. Płk. Jana Ponurego „Piwnika” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po wspólnym uroczystym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” wszyscy zgromadzeni włączyli się do śpiewania pieśni patriotycznych. Dzieci z klas 1-6 z powagą i zaangażowaniem wysłuchały też krótkiego, lecz wymownego apelu na temat drogi Polski do wolności w wykonaniu Koła Teatralnego „Pinokio”.
Przybyli goście, pan Janusz Firmanty, pan Leon Kisiel, pan Stanisław Szwed oraz pan Marian Majecki, nie kryli wzruszenia i wdzięczności z powodu tak miłego przyjęcia w szkolnych murach. Szkoła Podstawowa w Szewnie od lat współpracuje z ostrowieckimi kombatantami i krzewi pamięć o tych, którzy odeszli, odwiedzając ich groby.

Członkowie Koła im. Płk. Jana Ponurego doceniając zaangażowanie szkoły złożyli na ręce pani dyrektor Małgorzaty Turczyńskiej pamiątkowy dyplom oraz medal „za przychylność i dostrzeganie wagi wysiłków o zachowanie ciągłości pamięci historycznej młodego pokolenia”. Dla szkoły jest to tym bardziej ważne i znaczące, że wielu przodków szewieńskich uczniów było członkami świętokrzyskich oddziałów partyzanckich. Uroczysty i podniosły nastrój uroczystości zakończyły opowieści zaproszonych gości na temat działań patriotycznych tamtego trudnego czasu.