Nasza gmina

   powrót do strony głównej

Przedszkole

GAZETKA PRZEDSZKOLNA

KALENDARZ PRZEDSZKOLNY

Nasza szkoła

Specjaliści

Odznaczenia

Wydarzenia

Wolontariat

Sukcesy

Projekty

Świetlica

Biblioteka

Galeria-archiwum

Gmina Bodzechów

Kontakt
Zdalne nauczanie
biblioteka

swietlica

przedszkole

gabinet

Dla uczniów

Dzwonki

Egzamin ósmoklasisty

Ferie

Gazetki szkolne

Humor

Kalendarz szkolny

Kangurek

Lektury

Szybka nauka

Sprawdziany

Sport

Szkolni prymusi-archiwum

Szkolni prymusi-klasy 1-3

Szkolni prymusi-klasy 4-8

DeutschNet...

W Radiu Kielce

Rozpoczęcie roku

Materiały archiwalne


Dla rodziców

Ogłoszenia

Rada Rodziców

Rekrutacja

Podręczniki

Podręczniki-wypożyczanie

Zajęcia otwarte

Terminy konsultacji

Decyzje rodziców

Latająca Akademia...Dokumenty szkołyPrzetargiSprawozdanie finansoweNew Page 1

HERB GMINY BODZECHÓW
POŁOŻENIE GMINY BODZECHÓW


Gmina Bodzechów zajmuje powierzchnię 122,28km2, leży w północno - wschodniej części województwa świętokrzyskiego w powiecie ostrowieckim okalając miasto Ostrowiec Świętokrzyski z wyjątkiem północno - zachodniej jego części. W jej skład wchodzi 27 sołectw. Gminę zamieszkuje blisko 13 tys. osób.

Mocno zróżnicowany zarówno pod względem ukształtowania powierzchni jak też gleb obszar gminy tworzy bardzo ciekawą mozaikę geograficzno-przyrodniczą. Tereny małourodzajne na północ od Kamiennej pokrywają rozległe kompleksy Lasów Iłżeckich, natomiast na południu dominują lessowe obszary rolnicze Wyżyny Opatowsko- Sandomierskiej.
Nigdzie w Polsce nie ma terenu nasyconego śladami górnictwa (krzemiennego, żelaza, węgla) począwszy od epoki kamiennej przez starożytność, średniowiecze, po czasy nowożytne. Unikatową w skali światowej jest kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Odkrywane są pochodzące z pierwszych wieków naszej ery piece do wytopu żelaza - dymarki świętokrzyskie.
Ciekawe są także pozostałości XIX w. górnictwa rud żelaza, tzw. "warpie". Warto nadmienić, że w XXw. Pozyskiwano tu węgiel. Na uwagę zasługują także zakłady przemysłowe nad Kamienną (Bodzechów, Chmielów). Bardzo cennym zabytkiem z okresu baroku jest założenie kościelno - parafialne w Szewnie. Na uwagę zasługują drewniane kościoły (Bodzechów, Karnówek) i założenia parkowo - dworskie (Bodzechów, Gromadzice, Chmielów). Ciekawym obiektem jest także malownicze grodzisko w Mychowie. Miłośnicy literatury odwiedzić mogą rodzinne strony Witolda Gombrowicza i bliżej poznać jego sylwetkę w muzeum w Bodzechowie.

  Prowadzenie:  Zespół redakcyjny