Nasza gmina

   powrót do strony głównej


Przedszkole

Kalendarz szkolny

Świetlica

Zajęcia otwarte dla
Rodziców

Terminy konsultacji

Odznaczeni nauczyciele

Dzwonki

Biblioteka
New Page 1

HERB GMINY BODZECHÓW
POŁOŻENIE GMINY BODZECHÓW


Gmina Bodzechów zajmuje powierzchnię 122,28km2, leży w północno - wschodniej części województwa świętokrzyskiego w powiecie ostrowieckim okalając miasto Ostrowiec Świętokrzyski z wyjątkiem północno - zachodniej jego części. W jej skład wchodzi 27 sołectw. Gminę zamieszkuje blisko 13 tys. osób.

Mocno zróżnicowany zarówno pod względem ukształtowania powierzchni jak też gleb obszar gminy tworzy bardzo ciekawą mozaikę geograficzno-przyrodniczą. Tereny małourodzajne na północ od Kamiennej pokrywają rozległe kompleksy Lasów Iłżeckich, natomiast na południu dominują lessowe obszary rolnicze Wyżyny Opatowsko- Sandomierskiej.
Nigdzie w Polsce nie ma terenu nasyconego śladami górnictwa (krzemiennego, żelaza, węgla) począwszy od epoki kamiennej przez starożytność, średniowiecze, po czasy nowożytne. Unikatową w skali światowej jest kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Odkrywane są pochodzące z pierwszych wieków naszej ery piece do wytopu żelaza - dymarki świętokrzyskie.
Ciekawe są także pozostałości XIX w. górnictwa rud żelaza, tzw. "warpie". Warto nadmienić, że w XXw. Pozyskiwano tu węgiel. Na uwagę zasługują także zakłady przemysłowe nad Kamienną (Bodzechów, Chmielów). Bardzo cennym zabytkiem z okresu baroku jest założenie kościelno - parafialne w Szewnie. Na uwagę zasługują drewniane kościoły (Bodzechów, Karnówek) i założenia parkowo - dworskie (Bodzechów, Gromadzice, Chmielów). Ciekawym obiektem jest także malownicze grodzisko w Mychowie. Miłośnicy literatury odwiedzić mogą rodzinne strony Witolda Gombrowicza i bliżej poznać jego sylwetkę w muzeum w Bodzechowie.

  Prowadzenie:  Zespół redakcyjny